szkoły dla dorosłych

Prywatne
Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych

źródło: szukajwarchiwach.pl
Szkołę powołano we wrześniu 1944 r.. na wniosek mieszkańców Kraśnika w osobach J. Wlaźlackiego i Marii Wrzosowej, którzy wystąpili do Kuratorium Okręgu Szkolnego Lubelskiego w Lublinie o pozwolenie na otwarcie prywatnej szkoły dla dorosłych. Otrzymali zgodę, ale wkrótce zrezygnowali
autor: szukajwarchiwach.pl



1949

Prywatne
Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych
Powiatowej Rady Narodowej w Kraśniku

źródło: szukajwarchiwach.pl
prowadzenie szkoły przejęła Powiatowa Rada Narodowa w Kraśniku. Naukę rozpoczęto w lokalu Szkoły Powszechnej Nr 1 w Kraśniku przy ul. Kościuszki 30 w dniu 15 października 1944 r. Następnie siedziba szkoły mieściła się przy ul. Klasztornej 4 w Kraśniku.
autor: szukajwarchiwach.pl


Liceum Ogólnokształcące dla Pracujących

źródło: szukajwarchiwach.pl
W 1950 r. ministerstwo wydało instrukcję o reorganizacji szkół dla pracujących. Szkoła została upaństwowiona i zmieniła nazwę na Liceum Ogólnokształcące dla Pracujących.
autor: szukajwarchiwach.pl


podstawy prawne funkcjonowania szkoły

źródło: szukajwarchiwach.pl
Była to szkoła społeczna, która posiadała swój statut. Zgodnie z jego zapisem realizowała ona zadania art. 19 ustawy z 11 marca 1932 r. o ustroju szkolnictwa. Nauka była bezpłatna i trwała dwa lata, organizacja szkoły odpowiadała państwowemu gimnazjum ogólnokształcącemu. Na podstawie instrukcji Ministerstwa Oświaty z 16 lipca 1945 roku Państwowe Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych Powiatowej Rady Narodowej w Kraśniku było 3-letnią szkołą średnią ogólnokształcącą o ustroju semestralnym. Do szkoły przyjmowano kandydatów, którzy ukończyli 18 lat i posiadali wiadomości 6 oddziałów szkoły powszechnej. Celem szkoły było dokształcanie dorosłych. Nadzór pedagogiczny nad szkołą sprawował Wydział Oświaty i Kultury Dorosłych Kuratorium Okręgu Szkolnego Lubelskiego w Lublinie. Posiadała ona uprawnienia szkoły państwowej. Szkołą kierował dyrektor zatwierdzany przez wymienione wyżej Kuratorium. Placówka posiadała Radę Pedagogiczną – wewnętrzny organ kolegialny powołany do realizacji zadań statutowych szkoły. W skład Rady Pedagogicznej wchodzili: dyrektor jako jej przewodniczący oraz pracownicy pedagogiczni jako członkowie.
autor: szukajwarchiwach.pl