Gminna Rada Narodowa w Kraśniku

O tej jednostce administracyjnej.


1973-01-01 ... 1990-04-30

źródło: szukajwarchiwach.pl
Gminna Rada Narodowa w Kraśniku została powołana w województwie lubelskim, powiecie kraśnickim z dniem 1 stycznia 1973 r. na mocy ustawy z dn. 29 listopada 1972 r. o utworzeniu gmin i zmianie ustawy o radach narodowych. (Dziennik Ustaw Nr 49, poz.312, 1972).
W pierwszym składzie Rady znależli się radni z byłych gromadzkich rad narodowych , kolejne składy Rady były wyłaniane w wyborach powszechnych.
Zakończyła swoją działalność w dniu 30 kwietnia 1990 r. na podstawie trzech ustaw z dnia 8 marca 1990 roku: o zmianie Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, o samorządzie terytorialnym, o ordynacji wyborczej do rad gmin. (Dziennik Ustaw, Nr 16, poz.94, 95, 96, 1990).
Siedziba Gminnej Rady Narodowej znajdowała się w Kraśniku.
GRN była organem władzy państwowej i podstawowym organem samorządu społecznego na terenie gminy Kraśnik.
W skład gminy wchodziły sołectwa: Bojanówka - od granicy posesji Nr 72 w kierunku północno-zachodnim do granicy ze Spławami, Dąbrowa, Góry - z wyjątkiem terenów położonych między ulicą Śliską i drogą biegnącą od tej ulicy do kolonii Pasieka a granicą z Mikulinem, Karpiówka, Kowalin, Lasy od torów kolejowych, Mikulin, Ośodek Wyżnica, Pasieka, Pasieka-Kolonia, Piaski - od strony południowo-zachodniej za torem kolejowym, Podlesie- tereny położone na północny zachód od drogi prowadzącej z ulicy Podleskiej do Gór i do ulicy Cegielnianej, Słodków Drugi, Słodków Pierwszy, Słodków Trzeci, Spławy, Stróża, Stróża-Kolonia, Suchynia, Zarzecze Drugie - do granicy od strony południowo-zachodniej do toru kolejowego.
Ustawa , na mocy której powołano GRN określiła zarazem jej zadania, do których należało zapewnienie: wykonania zadań państwowych, wzrostu i unowocześnienia produkcji, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji rolnej, rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego gminy oraz zaspakajanie potrzeb bytowych ludności i umocnienie dyscypliny społecznej.
Rada wykonywała swoje zadania na sesjach, przy pomocy Prezydium i Komisji oraz przez działalność radnych w terenie.
autor:


źródło: szukajwarchiwach.pl
Urząd Gminy w Kraśniku powołany został z dniem 1 stycznia 1973 r. na mocy ustawy z dn. 29 listopada 1972 r. o utworzeniu gmin i zmianie ustawy o radach narodowych. (Dziennik Ustaw Nr 49, poz. 312, 1972). Zakończył swoją działalność w dniu 30 kwietnia 1990 r. na podstawie trzech ustaw z dnia 8 marca 1990 roku: o zmianie Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, o samorządzie terytorialnym, o ordynacji wyborczej do rad gmin. (Dziennik Ustaw, Nr 16, poz. 94, 95, 96, 1990).
Siedziba Urzędu Gminy znajdowała się w Kraśniku.
Urząd Gminy w Kraśniku wykonywał zadania powierzone Naczelnikowi Gminy Chodel, który był organem wykonawczym i zarządzającym gminnej rady narodowej oraz organem administracji państwowej w gminie.
W skład Urzędu Gminy w latach 1973-1990 wchodziło: biuro, gminna służba rolna, Urząd Stanu Cywilnego.
Od 1984 r. wprowadzona została struktura referatowa. Utworzono następujące referaty: Społeczno-Administracyjny, Spraw Obronnych i Ogólny; Planowania i Finansów; Rolnictwa, Gospodarki Żywnościowej, Geodezji i Gospodarki Gruntami.
autor: